Neurofeedback - rewolucja w świecie medycyny. Na czym polega?

Neurofeedback - rewolucja w świecie medycyny. Na czym polega?

W dzisiejszych czasach badania nad ludzkim mózgiem weszły na zupełnie nowy poziom. Rozwój technologii otwiera przed człowiekiem całkiem nowe możliwości, jeśli chodzi o diagnozowanie i leczenie problemów neurologicznych. Narzędzie, które obecnie zyskuje coraz większą popularność, to neurofeedback. Jest to innowacyjna metoda, która wykorzystuje technologię do regulowania aktywności mózgu i jego treningu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest neurofeedback?

Neurofeedback to technika, dzięki której pacjent może śledzić aktywność swojego mózgu w czasie rzeczywistym. Co więcej, posiada także zdolność do wpływania na nią. Biologiczna zwrotność informacji sprawia, że pacjent pod postacią dźwięków lub obrazów otrzymuje  informacje dotyczące swojej aktywności mózgowej. Dzięki temu może korygować ją w określonym kierunku. Neurofeedback stosuje się w celu poprawy stanu zdrowia psychicznego i fizycznego pacjenta.

Kto może zdecydować się na neurofeedback?

Neurofeedback to rewolucyjna technika, która znajduje zastosowanie w wielu obszarach zdrowia. Często wykorzystuje się ją w terapii osób cierpiących na zaburzenia neuropsychiatryczne – między innymi ADHD, depresję, zaburzenia snu i różnego rodzaju lęki. Uznaje się również, że neurofeedback może być przydatny w poprawie procesów poznawczych, pamięci i koncentracji pacjenta. Technologią tę stosuje się także w procesie rehabilitacji pacjentów po urazach mózgu. Sprawdza się ona także w przypadku osób chcących poprawić swój ogólny stan równowagi psychicznej oraz wydajność mózgu.

Czy procedura jest bezpieczna?

Większość osób zainteresowanych neurofeedbackiem zastanawia się, czy technika ta jest całkowicie bezpieczna. Otóż – ogólnie uznawana jest ona za mało inwazyjną i bezpieczną. Sesja przeprowadzana jest pod nadzorem specjalisty, który dostosowuje parametry treningu do potrzeb pacjenta i na bieżąco monitoruje jego reakcję. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak jak w przypadku każdej metody terapeutycznej to, tak i w przypadku neurofeedbacku mogą wystąpić pewne efekty uboczne. Są to łagodne, krótkotrwałe dolegliwości, takie jak pobudzenie, zmęczenie, niepokój, rozdrażnienie, bóle głowy i problemy z zasypianiem. Jedno jest pewne – osoby, które chcą walczyć z konkretnymi problemami zdrowotnymi, przed podjęciem feedbacku neurologicznego powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą. Śmiało można powiedzieć, że procedura ta jest fascynującą metodą, która zasługuje na miano prawdziwej rewolucji w walce o poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego.