Neurofeedback, czyli trening mózgu – co warto o nim wiedzieć?
Treningi neurofeedback to temat dość kontrowersyjny, który budzi wiele niejasności. Mimo iż metod ta opracowywana jest od połowy XX wieku, w Polsce wciąż jest mało znana. Co zatem warto wiedzieć na temat tej metody? Na czym polega jej skuteczność i w jakich sytuacjach może pomóc? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.
Czym jest neurofeedback?
Mózg można uznać za sterownik całego organizmu. Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków oraz stres prowadzą do jego przemęczenia, oraz gorszego funkcjonowania. Możesz je poprawić na kilka sposobów, a jednym z nich jest neurofeedback. Co to takiego? Jest to metoda terapii, która obejmuje pracę mózgu, znana także jako trening mózgu. Odbywa się w specjalnych warunkach, o których napiszemy poniżej. Na Zachodzie metoda ta jest ogólnodostępną formą terapii, z której korzysta większość szpitali. W Polsce najczęściej stosowana jest przez wyczynowych sportowców, jednak możliwość skorzystania z niej ma niemal każdy z nas.
Na czym polega neurofeedback?
Trening neurofeedback ma miejsce w kameralnym pokoju. Trenujący siedzi w wygodnym fotelu, zaś neuroterapeuta przykleja mu do głowy i uszu elektrody komputerowego aparatu EEG (elektroencefalograficznego), który zapisuje przebieg fal mózgowych. Terapeuta widzisz je w postaci wykresu na monitorze komputer, a uczestnik treningu obserwuje je w postaci gry wideo. Zadaniem gracza jest np. skontrowanie swojej uwagi na prowadzeniu samochodu i utrzymaniu go na prostej drodze. Jeżeli mu się to uda, zostanie poinformowany dźwiękiem z komputera oraz nagrodzony punktami. Mózg otrzyma informację zwrotną na temat tego, jakie fale mózgowe przeważają w określonym momencie. Dowiaduje się zatem, kiedy wzrasta aktywność jego mózgu w pożądanej czynności fal mózgowych, a kiedy przeważają pasma niepożądane. Dzięki tej informacji zwrotnej badany może nauczyć się rozpoznawać reakcje własnego mózgu oraz tak modyfikować pracę, aby uzyskać jak najlepsze efekty.
Kto powinien skorzystać z tej metody?
Neurofeedback jest skuteczna m.in. w przypadku zaburzeń pamięci (głównie krótkotrwałej), zaburzeń koncentracji uwagi, zaburzeń funkcji poznawczych czy chwiejności emocjonalnej. Czy mogą z niej skorzystać osoby bez tego rodzaju problemów? Zdecydowanie tak. Trening może być stosowany niemal u każdego. Jego stosowanie przynosi zaskakujące efekty w postaci polepszenia funkcji poznawczych, wyciszenia lęków, agresji oraz poprawy zdolności współpracy z innymi. Poprawia się również pamięć, koncentracja, samopoczucie oraz potencjał umysłowy.