Czym jest neurofeedback?
W dobie technologicznej rewolucji w każdej dziedzinie życia pojawiają się coraz to bardziej innowacyjne metody i terapie. Jedną z nich jest tzw. neurofeedback, który stał się przełomowy w medycynie i światowej neurologii. Na czym polega to badanie i jak przebiega? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!
Czym jest neurofeedback?
Neurofeedback to innowacyjna forma terapii, która opiera się przede wszystkim na pomiarze i regulacji aktywności elektrycznej mózgu. Technika ta polega na wykorzystaniu elektroencefalografii (EEG), która z kolei mierzy fale mózgowe w różnych, często wcześniej określonych obszarach mózgu. Dzięki temu możliwe jest zebranie niezwykle precyzyjnych informacji na temat konkretnego pacjenta i funkcjonowania jego układu nerwowego. W dalszej kolejności skrupulatnie zebrane dane są przekazywane do pacjenta w czasie rzeczywistym i konkretnej formie, np. w postaci dźwięków, obrazów czy animacji. Działanie te mają na celu nauczenie pacjenta prawidłowej i wydajnej regulacji swojej aktywności mózgowej.
Jak przebiega neurofeedback?
Podczas sesji neurofeedback’u pacjent zostaje najpierw oczywiście odpowiednio wprowadzony w cały proces badania, aby nie miał żadnych wątpliwości co do jego przebieg. Następnie otrzymuje od lekarza lub technika specjalny pas, który wyposażony jest w dedykowane elektrony. Pas ten zapinany jest na głowie osoby badanej, dzięki czemu możliwe jest rejestrowanie aktywności mózgu i przekazania sygnałów do specjalnego programu komputerowego. Następnie program analizuje sygnały i przekształca je w odpowiednią formę, która wraca do badanego. Właśnie stąd w nazwie neurofeedback wzięło się słowo feedback, które w języku angielskim oznacza informację zwrotną.
Gdzie stosuje się neurofeedback?
Zastanawiasz się, gdzie konkretnie stosowana jest ta innowacyjna i rewolucyjna metoda neurologiczna? Warto na wstępie podkreślić, że dzięki niej osoba badana może w pełni świadomie uczyć się regulacji swojego stanu umysłu, co z kolei pozwala na poprawę wszystkich jej funkcji poznawczych. Neurofeedback stosowany jest w terapii różnych zaburzeń, takich jak np. ADHD, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, stres pourazowy oraz różne zaburzenia neurologiczne. Wymieniać możemy oczywiście dalej, jednak kluczowe jest podkreślenie faktu, że kuracja tego typu to szansa na odzyskanie pełnej sprawności psychicznej i psychologicznej. Właśnie z tego powodu metoda neurofeedback'u zyskuje coraz większą popularność w niemal każdej części naszego globu.